Je dobrovoľníctvo prácou zadarmo?

Autor: Miloš Ondrášik | 16.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  1489x

Nový rok so sebou prináša okrem množstva nových výziev a predsavzatí aj tému, ktorú mu pridelila Európska komisia. Rok 2011 vyhlásila Rokom dobrovoľníctva. Čo to vlastne dobrovoľníctvo je? Kto je to dobrovoľník a ako sa ním stať? Čo tým môžem získať? Dá sa naučiť prostredníctvom dobrovoľníctva viac vecí ako v škole alebo v práci? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, prosím, čítajte ďalej!

Dobrovoľníctvo sa zvyčajne definuje ako nezištná práca v prospech komunity bez nároku na odmenu. Preto sa neteší prílišnej obľube – nedá sa na tom zarobiť – hovoria ľudia často. Ak sa človek stane aspoň na krátky čas dobrovoľníkom rýchlo pochopí, že tieto skreslené predstavy sú nepravdivé. Ľudia, ktorí to skúsia aspoň raz, zostanú dobrovoľníkmi na celý život.

V modernej dobe ponúka dobrovoľníctvo možnosti aké sa mladým ľuďom neponúkajú všade. Nedostatok práce zapríčiňuje vysokú nezamestnanosť a trend študovať vysokú školu za každú cenu je často mrhaním času a potenciálu mnohých mladých ľudí. No a sedieť doma na zadku tiež nie je žiadna výhra. Prostredníctvom dobrovoľníctva je možné vycestovať do zahraničia prakticky zadarmo prostredníctvom viacerých programov – väčšinou vytvorených a administrovaných Európskou úniou. Spomenieme najväčší z nich – Národnú agentúru Mládež v Akcii (www.mladezvakcii.sk), kde sa dajú získať všetky potrebné informácie.

Poďme k benefitom, ktoré táto činnosť okrem možnosti cestovať mladému človeku ponúka. Rozvíja základné kompetencie definované Európskou komisiou. Tieto kompetencie sa stávajú postupne uznávané medzinárodným spoločenstvom ako hlavná súčasť všetkých oficiálnych životopisov. Spomeniem komunikáciu v cudzom a materinskom jazyku, matematické, digitálne zručnosti, schopnosť prezentácie, schopnosť učiť sa a mnohé ďalšie. Ľudia s rovnakými záujmami sa prostredníctvom dobrovoľníckej práce pravidelne stretávajú, spolupracujú a získavajú cenné kontakty v oblasti, ktorá ich baví a ktorej sa budú venovať s väčšou pravdepodobnosťou ako tomu, čo vyštudujú na vysokej alebo strednej škole. Dá sa povedať, že dobrovoľníctvo je novodobým prostriedkom ako efektívne získať prax a naučiť sa praktické veci, ktoré by vás vyšli po zaplatení všemožných jazykových a kompetenčných kurzov niekoľko tisíc euro.

http://www.dobrovolnictvo.sk/

http://www.iuventa.sk/sk/IUVENTA-home.alej

http://www.euroinfo.gov.sk/euroagendy/agenda-eu/europsky-rok-dobrovolnictva-2011-/ambasadori-erd-2011-95e.html

mládežnícke parlamenty, neziskové organizácie, centrá voľného času, kultúrne a športové podujatia sú tiež miestami, kde sa dá aktívne zapojiť ako dobrovoľník, získať cenné kontakty a naučiť sa niečo nové

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?