Minule keď som fajčil...

Autor: Miloš Ondrášik | 19.1.2011 o 22:10 | (upravené 20.1.2011 o 0:24) Karma článku: 7,62 | Prečítané:  1666x

...som premýšľal nad sebou a nad svojou generáciou... V knihe Foucaultovo kyvadlo od Umberta Eca sa jedna z postáv zamýšľa nad tým, aký bol život v Taliansku počas II. svetovej vojny. Na jednej strane stáli fašisti a na druhej komunisti. Jedna skupina nosila čierne uniformy a druhá hnedé s červenou šatkou. Čierny moc nemuseli červených a naopak.

Dnes je to oveľa zložitejšie. Skutoční vinníci nemajú tváre ani uniformy. Možností je neúrekom a postaviť sa na tú správnu stranu barikády dá dosť veľa námahy. Barikád je veľa a každý deň je dobré niečo iné. Všetko je relatívne. Zodpovednosť za zlyhanie ponesú tí, na ktorých sa ukáže prstom.

Máme široké cesty, ale úzke názory. Vysoké budovy, ale nízke ciele. Sloboda už neznamená odoprieť si, ale prežrať sa. Neznamená pomôcť, ale využiť. Škola neznamená vzdelanie, ale titul. Najväčší zlodeji nahlas vykrikujú svoj hriech a ostatní nadšene aplaudujú zatiaľ čo otca chudobnej rodiny zatvárajú za krádež chleba. Za neúspech nemôžem ja, ale on. Múrov je viac ako mostov.

Moja generácia je výsledkom predstáv rodičov, vlastných snov a pokusným stádom nového systému. Ideály poslednej fázy socializmu sa miešajú so šťastným precitnutím v zahmlenej slobode a neistým dozrievaním v plienkach demokracie. Z medziľudských vzťahov sa stal marketingový ťah, vzájomná tolerancia je fetišom tretieho sektora a pár privilegovaných nadšencov. Nič nie je nezištné a ak aj áno, je to na smiech.

 

Ale inak sa nám žije dobre.

A tak si spievam spolu s Petrom Fialom a Mňágou:

„Dlouho mi trvalo, než sem se stal optimistou. Kto nežral hlínu, ten to nepochopí,..."

 

 

 

 

 

(Nech ctený čitateľ odpustí nával chvíľkovej depresie,...)

P.S.: Vďaka patrí Remimu Kloosovi a Perovi le Kvetovi za knižku „Minule keď som (výnimočne) fajčil" a za inšpiráciu ako aj za ich občasný zlozvyk, pri ktorom sa dobre premýšľa...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

ŠPORT

Šupler: Keď sme boli v céčku, každý chcel ísť na MS. Dnes je situácia iná

Je ešte skoro, vraví Šupler o hráčoch do 18 rokov.

KOMENTÁRE

Oponenti návrhu Beblavého a Mihála šliapu vodu

Bezbrehé používanie univerzálneho argumentu byrokratickou záťažou svedčí o tom, že tieto piliere povinnej libertariánskej jazykovej výbavy dávno stratili význam.


Už ste čítali?