O LFŠ 2011 a kultúrnom zdraví

Autor: Miloš Ondrášik | 26.7.2011 o 1:12 | (upravené 27.7.2011 o 10:14) Karma článku: 3,06 | Prečítané:  568x

Letnú filmovú školu v Uherskom Hradišti (22.-31.7.2011) vystihuje asi najlepšie slogan spotu jedného z hlavných sponzorov festivalu: "Pečujeme o vaše filmové zdraví". Vskutku. LFŠ ponúka zmes kvalitných filmov, po ktorých si divák odnáša z kina viac ako prázdny obal od popcornu a plný mechúr nápoja, od ktorého rednú kosti a hrdzavejú klince.

Kultúra, ako nám nedávno so smrteľne vážnou tvárou oznámil Mišo z divadla Pôtoň, je v sračkách. Trochu som sa pousmial nad samozrejmosťou s akou to vyhlásil, ale v podstate som súhlasil. V mojom okolí sa začala voľne šíriť tupá markízojojková - kleopatrošehrezádnoidná - desmodia zhubného pôvodu nevyoperovateľná ani zástupom kvalitných slovenských lekárov, ktorí sa snáď raz v budúcnosti na Slovensko vrátia. Preto som sa hneď po Pohode rozhodol pokračovať v liečbe kultúrneho a filmového zdravia na Letnej Filmovej Škole v Uherskom Hradišti. O Kieślowskom, Mitulescuovi, Lubitschovi, Kaurismäkim či Solomonovi prospekty cimaxu ci palace cinemas nikdy ani nechyrovali. Napriek tomu má jeden z filmov vymenovaných režisérov väčšiu hodnotu a viac zásadných myšlienok ako stovka holywoodskych trhákov. Pravdou zostáva, že k sledovaniu väčšiny filmov na filmovom festivale nepotrebuje človek pevné filmové zdravie. Štipka rozumu a vedomostí, ale nikdy nie je na zahodenie. Samozrejme nehovorím o žiadnych filmových ani samozvaných vševedkoch či kockáčoch. Škola má predsa vzdelávať. Letnej filmovej škole sa to darí - kúsok z bohatej nádielky kultúry a filmového zdravia nadelí každému kto ju navštívi. Cieľom LFŠ nie je vychovať z vás filmoých teoretikov, ale pootvoriť oči chápania a rozumenia o trochu viac ako je očakávaný spoločenský priemer.

Tento rok sa mi podarilo stráviť na LFŠ 3 dni plné filmových delikaties, zábavy s priateľmi, objavovania nových zaujímavých ľudí, inšpirácií, osobností, hudby a všetkého čo človeka robí človekom. Se vším všudy.

Veľkým zážitkom bola pre mňa diskusia s Emirom Kusturicom, ktorého poznám z rozprávania ako arogantného a namysleného večného Juhoslovana. Priame stretnutie s ním, s jeho filmami, hudbou, názormi, prvým filmom Guernica,... balkán sa prostredníctvom Undergroundu, No smoking orchestra a Kusturicovho rozprávania rojasnil v mojom hlave a šialené rytmy dychových nástrojov mi znejú v ušiach ešte teraz.

Pásmo dokumentov od Krzysztofa Kieślowskeho ma posadilo hlbšie do sedadla a jeho cit pre zachytenie prostého ľudského bytia ma veľmi prekvapilo (žiaľ nenašiel som s českými ani slovenskými titulkami)

Už som sa dávno nenasmial ako na Lubischovej politickej-satire posadenej do ľúbostnej komédie Ninotchka z roku 1939 (!) s úžasnou Gretou Garbo...

 

Nebudem sa už zbytočne rozpisovať lebo je neskoro a chce sa mi spať :-) . Na LFŠ sa jednoducho oplatí ísť a pokiaľ nemáte cez víkend nič v pláne - určite tam zájdite! Spať sa dá v spacákoch v triedach na stredných alebo základných školách priamo v Hradišti. Všetky potrebné info a prípadne aj akreditáciu môžete získať tu: http://www.lfs.cz/index.htm

program nájdete tu: http://www.lfs.cz/denni-program.htm

Festival trvá do 31.7.2011...

A už len rada na záver: STARAJTE SA DÔKLADNE O SVOJE KULTÚRNE A FILMOVÉ ZDRAVIE! Jeho nedostatok spôsobuje vážne poruchy ľudskosti :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?